Vizualizări: 1124 | Adăugat de: PARASCHIVA | Data: 02 Iunie 2013 | Comentarii (0)

Vizualizări: 1211 | Adăugat de: PARASCHIVA | Data: 08 Mai 2013 | Comentarii (0)

Vizualizări: 1174 | Adăugat de: PARASCHIVA | Data: 08 Mai 2013 | Comentarii (0)

Vizualizări: 1214 | Adăugat de: PARASCHIVA | Data: 01 Mai 2013 | Comentarii (1)

Vizualizări: 1012 | Adăugat de: PARASCHIVA | Data: 28 Aprilie 2013 | Comentarii (0)

Vizualizări: 1041 | Adăugat de: PARASCHIVA | Data: 09 Ianuarie 2013

Vizualizări: 1119 | Adăugat de: PARASCHIVA | Data: 09 Ianuarie 2013

Vizualizări: 1110 | Adăugat de: PARASCHIVA | Data: 06 Ianuarie 2012 | Comentarii (0)

Zilele tecute, copiii şi tinerii cu handicap de la Centrul de zi "Paraschiva” - Asociaţia "Paraschiva” din Retevoieşti-Pietroşani au făcut o vizită la firma Fuchs din Curtea de Argeş, pentru a-şi rosti sufletele calde şi curate în colinde, aşa cum se cuvine la sărbătorile iernii. Veseli, curioşi şi fără vreo fărâmă de emoţie, copiii, îmbrăcaţi în frumoase costume naţionale, au fost primiţi de directorul general Uwe Jens Karl, alături de întregul personalul administrativ. După ce au susţinut un program de colinde specifice sărbătorilor de Crăciun şi au dăruit celor prezenţi câte un produs de artizanat confecţionat de ei, tinerii au fost invitaţi la masă, unde au servit suc si prăjituri. Această vizită este o continuare a relaţiilor dintre Asociaţia "Paraschiva” şi firma Fuchs, aceasta din urmă făcând de-a lungul ... Detalii... »

Vizualizări: 1073 | Adăugat de: PARASCHIVA | Data: 03 Ianuarie 2012 | Comentarii (0)

Într-o vineri de decembrie, când soarele se apropia de mijlocul zilei, iar zarva satului se împrăştiase prin gospodării, lăsând uliţele să se pregătească de vecernie, am intrat pe poarta Centrului de zi "Paraschiva” din Retevoieştii Argeşului, purtând în gând mirarea că, într-o vreme cu mult haos existenţial, cineva încă mai trudeşte cu inima şi fapta la acei copii pe care destinul le-a rostuit sfinţenia suferinţei.
În 2006, la iniţiativa părinţilor copiilor cu dizabilităţi trăitori pe valea Râului Doamnei, a luat fiinţă în localitatea Retevoieşti, comuna Pietroşani, judeţul Argeş,  Centrul de zi "Paraschiva” (şi din 2009 Asociaţia "Paraschiva”), o instituţie menită a ajuta aceşti tineri să se dezvolte cognitiv, psihomotric, afectiv şi moral în vederea integrării lor în comunitate şi în şcoală ... Detalii... »

Vizualizări: 1149 | Adăugat de: PARASCHIVA | Data: 03 Ianuarie 2012 | Comentarii (0)

« 1 2 3 »